İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2.Hafta Hamilelik ‘te Neler Yaşanır ?

Hamileliğinizin 2.haftasına hoş geldiniz!

Hamileliğinizin 2.haftasında neler meydana gelir?Küçük yıldızınız bu hafta ultrasonda kendini gösterecek mi?Bakalım..

  • Hamileliğinizin 2.haftasında da ilk haftada olduğu gibi henüz bebeğin var olduğu söylenemez. Bebek olmadığı halde hamileliğin 2. Haftası nasıl oluyor diyebilirsiniz.
  • Doktorlar son adet tarihinin ilk gününü, hamileliğin ilk günü olarak kabul ederler. Adet tarihinde hamile olunamayacağı için 2.haftada henüz bebek görünmemektedir. Yumurtayla spermin birleştiği tarih tam olarak bilinmediği için böyle bir yola başvurulmuştur.

2.Haftada Neler Meydana Gelir?

  • 2.haftada rahim yumurtlama günü için hazırlanır, iç duvarı kalınlaşır ve adeta bir katman haline dönüşür. Hamile kalabilmek için 2.hafta çok önemlidir.
  • Yumurtlama gününden 72 saat önce ve yumurtlama gününden 24 saat sonra olan zaman aralığında birleşme olmalıdır. Çünkü spermin ömrü 72 saat, yumurtanın ömrü ise 24 saattir. Bu ikisi, ancak bu zaman aralığında birbirine uyumlu hale getirilebilir.
  • Bu haftanın sonuna doğru ise, hamilelik meydana gelir ve gebeliğin asıl başlangıcı bugündür. Ancak doktorlar tarafından gebeliğin başlangıcı son adet tarihinin ilk günü olarak belirlenmiştir ve buna göre 2 haftalık hamile sayılırsınız.
  • Bebeğiniz, 2. Haftanın sonunda 0,2 mm boyundadır ve görülmesi neredeyse imkansızdır. Ancak bebeğinizin oluşma ve yaşama ihtimali fazla olduğundan, 2.haftadan itibaren sağlıklı ve tedbirli yaşamaya dikkat etmelisiniz.
  • Beslenmenize, uykunuza özen göstermeli, varsa zararlı alışkanlıklarınızı, ilaç kullanımını derhal terk etmelisiniz.
  • Zorunlu ilaç kullanımlarında doktorunuza danışmalısınız.
  • Çay ve kahve tüketimini minimuma indirmelisiniz. Hamilelikte tüketilmesi sakıncalı olan bitki çayları olduğundan, bunların kullanımına da temkinli yaklaşmalısınız.
  • Doktorunuzun vereceği takviye vitamin ve folik asiti de kullanmalısınız.

Hamilelikte Zaman Tanımları

Hamileliğin İlk Günü: Hamile kalmadan önceki, son adet tarihinin ilk günü, hamileliğin ilk günü olarak kabul edilir.

Hamilelik Süresi: Hamilelikten önceki son regl döneminin ilk gününden başlayarak ortalama 40 haftadır.

Yumurtlama Haftası: Hamileliğinizin 2.haftası olarak kabul edilen haftanın sonunda, hamile kaldığınız günü ifade eder. Süresi ortalama olarak 38 haftadır.

Trimester: Hamileliğin her 3 aylık periyoduna trimester adı verilir.Bu periyodların her biri ayrı bir öneme sahiptir ve bu periyotlarda nelerin meydana geldiğinin mutlaka bilinmesi gerekir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir