İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Dikkat eksikliği diğer adı ile hiperaktivite bozukluğu; genellikle 7 yaşından önce kendini belli eden, dikkatsizlik veya azalmış dikkat, unutkanlık, aşırı hareketlilik, ani tepkiler gibi belirtilerle ortaya çıkan nörolojik bir gelişim bozukluğudur. Çocuğun duygusal ve sosyal gelişimini ve okul başarısını olumsuz olarak etkileyen önemli bir problemdir.

Ülkemizdeki görülme oranı % 4 ila 8 arasındadır. 4-5 yaşlarında belirti göstermeye başlayan bu rahatsızlık, erkek çocuklarında daha sık görülür. Hiperaktivite, kelime olarak aşırı hareketlilik anlamına gelse de, her hiperaktivite bozukluğu olan çocuk aşırı hareketli olmayabilir. Günümüzde Dikkat Eksikliği’nde erken teşhis ve tedavi sayesinde sosyal ve eğitim hayatında pek çok başarısızlığın önüne geçilebilmektedir.

Siz de çocuğunuzun sizi dinlemediğini, sürekli dalgın olduğunu, kolayca dikkatinin dağıldığını, derslerinde başarısız olduğunu, sık sık eşyalarını kaybettiğini gözlemliyorsanız, alanında uzman bir doktora başvurabilirsiniz.

Dikkat Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Dikkat eksikliği olan çocukların birinci derece akrabalarının 1/4’ünde de bu problem görülmektedir. Bu istatistik, genetik faktörlerin önemli rol oynadığını gösterir. Bunun haricinde çevresel ve psikolojik faktörlerle beyin yapısındaki farklılıklar dikkat eksikliği sorununa neden olabilmektedir.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

1) Derslerde dikkatsizlikten kaynaklanan yanlışlar yapabilir ve ayrıntılara dikkat edemez.
2) Dikkatini sürekli devam ettirmekte zorlanır.
3) Verilen ödevleri yapmak istemez. Sorumluluklarını yerine getiremeyebilir.
4) Uzun süre ders başında kalamaz.
5) Kalem, silgi gibi eşyalarını kaybedebilir. Unutkandır.
6) Genellikle kıpır kıpırdır, uzun müddet hareketsiz kalamaz, oyunları sessiz oynayamaz.
7) Çok konuşur. Başkasının sözünü keserek konuşur, sıra bekleyemez.
8) Dağınık çalışır, zamanı iyi yönetemez.
9) Aileye öğretmenlerinden şikâyet gelebilir.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Tanısı Nasıl Konulur?

Alanında uzman hekim, çocukların davranışlarını inceleyerek ve bilimsel geçerliliği olan psikolojik testler uygulayarak, dikkat eksikliği olup olmadığına karar verir.

Dikkat Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Dikkat eksikliği tedavisinde davranış, özel eğitim ve ilaç tedavisinden oluşan çoklu bir tedavi uygulanır. Tedavi ve takip, çocuğun eğitim ve sosyal başarısı için önemlidir. Dikkat eksikliği olan pek çok çocuk, doğru teşhis ve tedaviyle çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerini daha sağlıklı geçirebilirler.

Dikkat Eksikliği Olan Çocuklarda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bilişsel gelişim, genetik özellikler, beslenme ve çevresel faktörlerden etkilenir. Büyüme çağında dikkat eksikliği hiperaktivite ile birlikte görülüyorsa, bu çocukların enerji ihtiyacı diğer çocuklardan fazla olabilir. Dikkat eksikliği olan çocuklarda omega-3 yağ asitleri haricinde besin takviyesi önerilmez. Çocuk ilaç tedavisi görüyorsa, besin takviyeleri ile ilaçlar etkileşim gösterebileceğinden, dikkatli olunmalıdır. Bu çocuklarda beslenmeye yönelik genel yaklaşım; çocuğun yaşına uygun ve dengeli beslenmesi ile akdeniz tipi bir diyet yaklaşımı olmasıdır.

Balık ve deniz ürünlerindeki omega-3 yağ asitleri tüketimi, dikkat eksikliği olan çocuklar için önemlidir. İnsanlar, beyin gelişimi için esansiyel olan omega-3 yağ asitlerini sentezleyemediği için omega-3’ü besinlerle almak zorundadır. Somon, istavrit, uskumru, hamsi gibi yağlı balıklar, omega-3 yağ asitlerinin kaynağıdır. Beslenme ile yeterli omega-3 alımı için haftada ortalama 2 kez (350 gram) yağlı balıklar tüketilmelidir. Balık tüketmeyen çocukların omega-3 ihtiyacının karşılanabilmesi için omega-3 takviyeleri kullanılabilir. Ancak balık tüketiminin yalnızca omega-3 açısından değil kaliteli protein, vitamin ve minerallerin alınması açısından da önemli olduğu unutulmamalıdır.

Çocuklarda dikkat eksikliği varsa, çinko, demir, magnezyum, B6 vitamini gibi belirli vitamin ve mineral eksiklikleri görülebilmektedir. Büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarda, yetersiz beslenme, dikkat eksikliğinin ortaya çıkmasında rol oynayabilir.

Genel olarak meyve, sebze, tahıl ve dengeli beslenmenin uygun fiziksel aktivite ile desteklenmesi dikkat eksikliği olan çocukların büyüme, gelişme ve tedavisinde yardımcı olmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir