İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gebelik Belirtileri Nelerdir? Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Gebeliğinizin ilk haftalarında pek çok belirtiyle hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz. Peki, bu belirtiler nelerdir? 

Hamilelikte hormonal değişikliklerin meydana gelmesiyle birlikte, vücutta bir takım değişimler görülür. Bu belirtiler sayesinde hamilelik durumu anlaşılabilir. En yaygın hamilelik belirtileri ise şunlardır;

1)ADET GECİKMESİ: Adet gecikmesi, adet dönemleri düzenli seyrediyorsa, hamile olduğunuzu düşündüren ilk belirtidir. Adet periyodunuz 15-20 gün gibi kısa bir süre içinde tekrarlanıyorsa, gebelik testinde, hatta ultrasonda hamile olduğunuz hemen görünmez, 1-2 hafta daha beklemeniz gerekebilir.

2) HAFİF KANAMA: Embriyo rahime yerleşirken hafif bir kanama meydana gelir. Halk arasında bu kanamaya üstüne görme de denilir. Genellikle döllenmeden birkaç gün sonra, gerçekleşir. Hamileliğin ilk belirtilerinden olsa da, bazı kadınlar bu kanamayı adet kanaması ile karıştırırlar. Ancak üstüne görme denilen bu kanama, adet kanamasına göre çok daha azdır ve kısa sürer.

3)MİDE BULANTISI VE İSTİFRA: En sık görülen hamilelik belirtileri arasındadır. Bulantı ve kusma, 6. haftadan itibaren görülmeye başlar. Genellikle sabahları hissedilen mide bulantısı ve kusma durumu hamilelik belirtisi olabilir.

4)KOKULARA KARŞI HASSASİYET: Bu da genellikle mide bulantısıyla birlikte, 6. haftada ortaya çıkan bir belirtidir. Kokulara hassasiyet beraberinde bulantı ve kusmayı getirir. Hiç kimsenin rahatsız olmadığı ve hissetmediği kokulardan siz rahatsız olabilirsiniz.

5)TAT ALMADA HASSASİYET: Kokulara karşı hassas olunduğu gibi, bu dönemde tat almada da bir hassasiyet söz konusudur. Hamileliğin erken döneminde tatları daha yoğun bir şekilde hissedebilirsiniz. Sevdiğiniz yemekleri bile bu dönemde yiyemeyebilirsiniz.

6)SÜREKLİ YORGUN HİSSETME: Bu belirti pek çok hamilelikte ilk 3 aylık dönemde yoğun bir şekilde hissedilir. Sebebi, vücudunuzdaki hormon seviyelerinin hamilelikte aniden değişmesidir. İkinci 3 aylık döneme girildiğinde, vücut bu değişime yavaş yavaş adapte olur ve halsizlik hissi ortadan kalkar.

7)BAŞ DÖNMESİ: Gebeliğin ilk zamanlarında en sık karşılaşılan belirtilerdendir. Hamilelikte rahimin büyümesi sonucunda, vücutta bulunan kanın çoğu rahime gider. Diğer organlara yeterli kan akışı sağlanamayabilir. Özellikle beyine yeterli miktarda kan ulaşmadığında, baş dönmesi problemiyle karşılaşılır.

8)GÖĞÜSLERDE HASSASLAŞMA VE AĞRI: Hamile kaldıktan birkaç hafta sonra göğüs uçlarının çevresinin genişlemesi ve renginin koyulaşması hamileliğin belirtilerinden biri olabilir.

9)SIK İDRARA ÇIKMA: Sık tuvalete gitme ihtiyacı duymak gebeliğin belirtileri arasındadır. Ancak bu belirti rahim büyüdükçe, ilerleyen haftalarda ortaya çıkar. Büyüyen rahmin idrar kesesine baskı yapması sonucunda, sık idrara çıkma durumuyla karşılaşılır. Ayrıca, idrarınızın rengi koyu sarı olması da gebeliğe işaret olabilir.

10)AŞ ERME: Genellikle hamileliğin 7.haftasından itibaren görülmeye başlanan belirtilerinden biridir. 4. aydan itibaren yavaş yavaş sonlanır. Ancak her hamile kadında aş erme görülmeyebilir.

11)KRAMPLAR: Rahim genişlediğinden, vücudunuzun diğer bölgelerine giden kan akışı daha azdır. Bu sebeple özellikle geceleri bacaklarda kramplar meydana gelebilir.

12)DUYGUSAL DEĞİŞİKLİKLER: Hamileliğin ilk anlarından itibaren yoğun hormonal değişimler söz konusu olduğundan, bu dönemde duygusal iniş çıkışlar görülebilir. Hassaslık, kolay ağlama, kolay sinirlenme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

13)NEFES DARLIĞI: Hamileliğin ilerleyen haftalarında görülen hamilelik belirtileri arasındadır. Rahimin büyümesiyle birlikte, bebeğin kapladığı alan genişleyerek, ciğerlerde baskı oluşturur ve bu durum nefes alınmasını zorlaştırır.

14)ŞİŞKİNLİK VE KABIZLIK: Hamileliğin ilk haftalarından itibaren artan ‘progesteron’ salgısı, şişkinlik ve kabızlık gibi durumlara sebep olabilir.

15)VÜCUT ISISININ YÜKSELMESİ: Normal vücut sıcaklığının 1-2 derece yükselmesi hamileliğin erken dönem belirtisi olarak kabul edilebilir ve bu durum hamilelik boyunca sürer.

Yukarıdaki hamilelik belirtilerden biri veya birkaçını taşıyorsanız, size yakın bir eczaneden gebelik testi alarak hamile olup olmadığınızdan emin olabilirsiniz. Ancak, bu konudaki en net cevabı bir kadın doğum doktoru verecektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir