İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamileliğin İlk Muayenesinde Yapılan Testler Nelerdir?

Anne ve baba adayı gebeliğe karar verdiklerinde, gebelik oluşmadan önce bu testleri yaptırmalıdırlar. Böylelikle testlerde çıkan sonuçlara göre, tespit edilecek rahatsızlıklar, hamile kalmadan önce tedavi edilebilir. Hamileliğin ilk muayenesinde yapılan testler şu şekilde sıralanabilir:

Hemogram(tam kan sayımı): Hemogram kanda bulunan lökosit, eritrosit, hemoglobin, trombosit, hematokrit gibi kan hücrelerinin sayısını tespit eden testlerdir. Bu testle kanda bulunan hastalık ve enfeksiyonlar anlaşılabilir.

Kan grubu testi: Kan uyuşmazlığının varlığını tespit edebilmek için, anne ve babanın kan gruplarına bakılır.

IDC (İndirekt Coombs testi) : Kan uyuşmazlığı ortaya çıkması halinde yapılan testtir.

Tam idrar tetkiki : Hamilelikte idrar testi istenmesinin nedeni genellikle idrar yolunda enfeksiyon olup olmadığını araştırmak ve idrarda protein miktarına bakmaktır.

TSH : Hamilelik döneminde bebeğin sağlığı için, TSH hormon değerleri normal olmalıdır. Annede guatr ve tiroid hormon bozukluğu varsa, bebeği etkileyeceğinden tedavisi gerekir.

Toxoplazma IGM ve IGG: Çiğ etten, iyi yıkanmamış sebzelerden ve kedi dışkısından bulaşabilen bir tür parazittir. Gebelikte toksoplazma paraziti bulaşması halinde, bu parazitler kan yoluyla plesentaya ve bebeğe geçerek toksoplazma enfeksiyonuna sebep olur. Bu enfeksiyonun gebelik sırasında alınması halinde, bebekte havale, görme zayıflığı, körlük, mental ve motor gelişmede gerilik gibi problemler meydana gelebilir. Enfeksiyon gebelikte düşüğe de yol açabilir. Bu sebeple hamilelik boyunca bu parazitten korunmak için çok dikkatli olunmalıdır.

Rubella IGM – IGG (Kızamıkçık testleri): Hamilelik düşünen anne adaylarına gebelikten önceki kontrolde, rubella IgG testi yapılarak, Kızamıkçığa karşı bağışık olup olmadığı tespit edilir. Bağışıklık kazanmamış kişilere kızamıkçık aşısı yapılır. Aşıdan sonra 1 ay boyunca gebe kalınmaması önerilir. Kızamıkçık aşısı canlı aşı olduğundan, gebelik sırasında yapılamaz. Gebelikte geçirilen enfeksiyon bebekte anomalilere ve düşüğe sebep olabilir.

CMV IGM ve IGG: Genellikle sitomegalovirüs enfeksiyonu belirti vermez. Bazı kişilerde ise ateş, boğaz ağrısı, eklem ağrıları, halsizlik, lenf bezlerinde şişme belirtileri görülebilir. Hamilelikten önce CMV enfeksiyonu geçirilmemişse ve hamilelikte ilk kez geçiriliyorsa, bebeklerin onda birinin enfeksiyondan etkilendiği gözlenmiştir. Enfeksiyondan etkilenen bebeklerin göz, beyin, dalak, karaciğer gibi organlarında hasarlar oluşabilir.

HBsAg ve AntiHBs Testleri(Hepatit B): Anne adayında Hepatit B virüsünün tespit edilmesi halinde, bu virüsün bebeğe bulaşmasını önlemek için doğumdan sonra bebeğe antikor iğnesi yapılır.

HCV testi: Hepatit C virüsü, kan yolu ile en sık bulaşan virüs türüdür. Hepatit C virüsü belirti vermeyebilir. Ancak genel olarak belirtiler halsizlik, bulantı, kusma ve iştahsızlıktır. Bunlara ek olarak kaslarda zayıflama, koyu renk idrar ve eklemlerde ağrı görülebilir. Hepatit C virüsü anneden bebeğe geçebilir. Hepatit C virüsü kapmış hamile anne bebeği doğumundan sonra ilk 6 ay kesinlikle emzirmemelidir. Çünkü Hepatit C emzirme yolu ile anneden bebeğe çok kolay bir şekilde geçer.

HIV (AIDS) testi: Bu virüs anne adayına gebelikten önce ya da sonra bulaşmış olabilir. Her iki durum da bebek ve anne için risklidir. Ancak zamanında ve uygun tedavi yapılması halinde, olumsuz sonuçların önüne geçilebilir.

Frengi(Sifiliz) için RPR Testi: Bu test ile hastalığın zamanında tespit edilmesi halinde, uygun antibiyotik tedavisi ile tedavi edilebilir. Gebeliğin son 3 aylık döneminde tekrar test yapılarak kontrol edilmesi gerekir.

Açlık Kan Şekeri Testi: Hamilelikte kan şekeri değerleri önemlidir. Glukoz(GLU) kan şekeri düzeyini gösteren tahlile verilen isimdir.

Biyokimya Testleri : Bu testler karaciğer, böbrek ve kolesterol rahatsızlıklarını saptamak için yapılır. Yapılması zorunlu olan bir test değildir. Ancak anne adayının yaşı ilerlemişse zorunlu olarak uygulanır.

Hamileliğin ilk muayenesinde yapılan testler, anne ve bebeğin sağlığı için çok önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir