İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamileliğinizin 1. haftasında neler meydana gelir ?

Hamileliğinizin 1. haftasına hoş geldiniz!

Hamileliğinizin 1. haftasında neler meydana gelir?Hamileliğin ilk haftası nasıl hesaplanır?Hamileliğin başından itibaren hangi takviyeleri almalı nelerden uzak durmalıyız?

Hayatınızın en önemli ve heyecanlı dönemine girdiniz. Şimdilik kendinizi hamile gibi hissetmemeniz çok normal. Çünkü hamilelik bu haftada henüz oluşmamıştır, bedeniniz kendisini hamilelik için hazırlamaya başlar.

İlk haftada Neler Meydana Gelir?

  • İlk haftanın başında yumurtlama gerçekleşir. Yumurtalarınızdan bir tanesi fallop tüpüne ulaşır. Bundan sonraki 24 saat içerisinde partneriniz tarafından atılan pek çok spermden bir tanesi fallop tüpünde bulunan yumurtaya girmeye çalışır.
  • Eğer sperm Y kromozomu ise bebeğiniz erkek, X kromozomu ise kız olacağı anlamına gelir. Bu haftada bebeğiniz küçük bir hücre görünümündedir.
  • İlk hafta ve bundan sonraki 3 hafta boyunca gebeliğinizin tam olarak başladığı söylenemez. Ancak ilerleyen haftalarda bedeninizdeki ve ruhunuzdaki değişikliklerle hamilelik kendini belli etmeye başlar.
  • Gebeliğinizin rahminize yerleşmesi de 4.haftada olur.

1. Hafta Takviyeler

  • Eğer hamileliğiniz planlı ise, 3 ay önceden folik asit takviyesine başlamış olmanız gerekir. Bu takviye bebekte meydana gelebilecek pek çok sorunu ilk andan itibaren engellemesi sebebiyle önemlidir. Hamileliğinizin 3.ayına kadar kullanmaya devam edeceğiniz bu takviye, bebeğinizin beyin, omurilik, dolaşım ve sinir sisteminin gelişimi için gereklidir. Folik asit, düşük doğum veya erken doğum yapma riskinizi de azaltır.
  • Gebeliğinizden önce demir eksikliğiniz varsa, tedavi edilmelidir. Aksi takdirde bebekte gelişme geriliği, annede yorgunluk, çarpıntı ve doğum sonrasında kansızlık ortaya çıkabilir.

Bırakılması Gereken Alışkanlıklar

Sigara: Hamilelik planlı ise, planlandığı andan itibaren, planlı değilse hamile kaldığını öğrenir öğrenmez sigara kullanımını derhal bırakmak gerekir. Hamilelikte sigara içilmesi ya da dumanına maruz kalınması halinde bebekte gelişim geriliği, zeka geriliği, bebeğin kaybedilmesi, zehirlenmesi, kanser olması gibi vahim sonuçlara sebep olur.

Alkol: Alkol de sigara gibi hamile kalınca derhal bırakılmalıdır. Sigara ile benzer sonuçlara sebep olur.

İlaç: İlaç kullanımı çok zorunlu ise, doktora danışılmalı, hamileliğe daha az zarar verecek ilaçlar tercih edilmelidir.

Kahve, çay ve çikolata: Hamilelikte kafein içeren gıdalar da bebeğin gelişim geriliğine sebep olur. Tüketimi çok azaltılmalı ya da tamamen bırakılmalıdır.

Bitki çayları: Bitki çayları hamilelikte zararlı olabileceğinden, ıhlamur ve rezene gibi bazı çayların güvenli olduğu bilinse de, tüketimi sınırlı olmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir