İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kordon Kanı Nasıl Saklanır?

Kordon Kanı Nasıl Saklanır?

Kordon kanı, kök hücre yönünden vücudumuzun en zengin olduğu dönem olan anne karnında olduğumuz dönemde plasentada bulunan ve ileride ciddi bir hastalık olması durumunda çok değerli olan bir kaynaktır. Kök hücreler yaş ilerledikçe sayısını ve etkisini kaybettiklerinden, kordon kanını saklatmak büyük önem taşır.

Kök hücreler başlıca kemoterapi ve radyoterapi gören hastalıklarda olduğu gibi lösemi, lenfomave immün sistemini etkileyen kalıtsal hastalıklarda da kullanılmaktadır. Ayrıca, kordon kanından alınan kök hücrelerde doku uyumu daha fazla olduğundan sadece bebek değil ailesi için de hayat kurtarıcı olabilmektedir.

Kordon kanının toplanması, bebek kordondan ayrıldıktan sonra hekim veya ebe tarafından gerçekleştirilir. Basit ve hızlı bir işlem olmasının yanı sıra bebeğe veya anneye herhangi bir risk taşımaz. Kordon kanının alınması, cerrahi müdahale gerektirmeyen bir işlemdir ve göbek kordonundaki damarlardan özel bir kit kullanılarak toplanır. Kordon kanının nasıl toplandığı ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız ülkemizin en iyi kordon kanı bankası Yaşam Bankası’nın, kordon kanının nasıl alındığını anlatan sayfasını inceleyebilirsiniz.

Toplanan kordon kanı, temsilci ya da aile bireyi tarafından kordon kanı bankasına ulaştırılana kadar muhafaza edilir ve işlendikten sonra geriye kalan kök hücreler özel taşıyıcı kaplara aktarılır.Taşıyıcı kaplar özel tanklara yerleştirilir ve ihtiyaç duyulana kadar burada saklanır. Saklama işlemi, -196°C’de sıvı nitrojen buharı içerisinde uzun yıllar boyunca saklanabilir, kordon kanı tedavilerinin en önemli isimlerinden Prof. Dr. H. Broxmeyer kordon kanı kök hücrelerinin 24 yıl sonra bile kullanılabilir olduğunu kanıtlamıştır. Yıllarca saklanabilen ve 80’den fazla hastalığın tedavisi olabilen kordon kanının profesyonel ve kalite standartlarına uygun bir şekilde toplanması ve saklanması gerekir. Bu sebepten, Yaşam Bankası gibi köklü ve deneyimli bir kordon bankası seçmeniz gelecek için sağlam bir garantiye sahip olmanızı sağlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir