İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mezat Kuralları Nelerdir

Mezat Kuralları Nelerdir?

Mezat, taşınır veya taşınmaz malların açık arttırma yoluyla alım ve satımıdır, alıcıların birbirini izleyen pey arttırma teklifleri sonucunda en yüksek teklifi verenin satışa çıkarılan ürünü satın alması şeklinde gerçekleşir. Mezatlara çıkan ürünler arasında kitaplar, dergiler, mücevherler, sanat yapıtları, antikalar, pul, eski para ve eski ev eşyaları bulunur. Mezat katılımcılarının satış öncesi satılacak eşyaları görmesine izin verilir, bu süreçte alıcılar eşyaları inceleme ve kendilerine uygun bir fiyat seçme fırsatı yakalar.

 

Mezat kuralları nelerdir?

Mezat formatında satılan ürünler belirli bir süre açık arttırmada kalır ve pey alımına açık olur. Bu süre içinde alıcılar ilgilendikleri ürünlere pey verebilirler süreç sonunda en yüksek teklifi yapan kullanıcı satın alma hakkını kazanır ve ürünün sahibi olur. Online mezatlarda da süreç aynıdır, mezatta satılacak ürünler bir süre pey alımına açık olur ve katılımcılar istedikleri ürüne pey verirler. Süreç en yüksek peyi veren kullanıcının verdiği pey tutarını siteye ödemesi ve ürünü satın alması ile son bulur. Eğer bir kişi pey verdiyse daha yüksek bir teklif verilene kadar teklifinden sorumlu olur.

Eğer pey veren tek bir kişi varsa, o kişi o malı başlangıç fiyatına alır. Başlangıç fiyatının altına ürün satılmaz.

Pey artırım tutarları ve aralıkları önceden belirlenir, örneğin Türkiye’deki online mezatlardan kitantik.com’da bu miktarlar şu şekilde belirlenmiştir:

1 TL’den 19 TL’ye kadar: Artırım tutarı 1 TL,

20 TL’den 49 TL’ye kadar: Artırım tutarı 2 TL,

50 TL’den 99 TL’ye kadar: Artırım tutarı 5 TL,

100 TL’den 199 TL’ye kadar: Artırım tutarı 10 TL,

200 TL’den 499 TL’ye kadar: Artırım tutarı 25 TL,

500 TL’den 999 TL’ye kadar: Artırım tutarı 50 TL,

1.000 TL’den 4.999 TL’ye kadar: Artırım tutarı 100 TL,

5.000 TL’den 9.999 TL’ye kadar: Artırım tutarı 250 TL,

1.0000 TL’den 49.999 TL’ye kadar: Artırım tutarı 500 TL,

50.000 TL ve sonrası 1.000 TL.

Siz de hemen kitantik.com sitesinden güvenilir bir şekilde 2. el kitap, antika ve efemera alışverişinize başlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir