İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Obezite Tedavisi

Obezite Tedavisi

Sanayi devriminden sonra, emek yoğunluklu işlerden daha çok makinelerle yapılan endüstriyel işler dünya sahnesine çıkmıştır. Bilgi çağı denilen teknolojik aletlerin yoğunlaşması sonucu insanlar hareket gerektiren işleri değil,  daha çok hareketsiz kalmak zorunda kaldıkları işleri yapmak zorunda kalmışlardır. Bu durum bir de  yoğun iş temposunun acımasız şartları nedeniyle yemeklerin de acele yenmesi gereğini ortaya çıkarmıştır. Hareketsiz kalınan iş hayatı,  hızlı yenen yemekler ve sağlıksız beslenme şartları obezitenin dünya genelinde en önemli sağlık sorunlarından biri olmasına yol açmıştır. Obezitenin en kısatanımı; vücuttaki yağ kütlesinin oranının yağsız kütleyle karşılaştırıldığında fazlalaşması ve bu artış sonrasında,  vücudun toplam ağırlığının boy uzunluğu ile dengesiz birşekilde değişmesi olarak belirtilebilmektedir. Obezite tedavisi için de, işte belirtilen bu tanım doğrultusunda bazı tedbirler geliştirilmiştir.

Diyet ve Egzersiz Tedavisi

Aslında, yağ oluşmasını tetikleyen en önemli faktör, alınan enerji ile tüketilen enerji arasındaki farkın fazla olmasıdır. Bu noktadan hareketle önleyici tedavi olarak yapılması gereken en önemli davranış şeklinin,  alınan ve tüketilen enerjiyi eşit seviyelerde tutmak olduğu aşikârdır.  Bu nedenle obezitenin tedavi edilmesi maksatlı, hem  yeme içme alışkanlıkları değiştirilmeye çalışılmakta, hem de takviye egzersiz tedavileri ile tüketilen enerji miktarı arttırılarak zayıflama sağlanmaya çalışılmaktadır.  Diyetlerle, obezite sorunu yaşayan kişilere sağlıklı ve de  dengeli beslenme yöntemleri öğretilir ve bunun alışkanlık haline getirilmesi amaçlanır. Egzersizler ise,  yürüyüş ve koşu gibi aktivitelerle özellikle karın bölgesinde oluşan yağ dokusunu azaltmak için yapılmaktadır. Bunun yanında diyetlerle azalan kas kütlesinin kaybını engellemek ve sağlıklı yaşam alışkanlığı kazanmak için uygulanmaktadır.

Cerrahi tedavi

Cerrahi tedavi, obezitede en son aşama olarak uygulanan bir tedavi şeklidir. Vücut Kitle İndeksi yani boy  ile kilonun oranlanması sonucu elde edilen değer bu noktada belirleyici olmaktadır. Bu oran 35’in  altında ise diyet ve egzersiz tedavileri ile obezitenin çaresi bulunmaya çalışılmaktadır. Aksi durumda veya hastanın tedaviye cevap vermediği durumlarda,  cerrahi olarak mide küçültme operasyonları yapılabilmektedir. Mide küçültme ameliyatlarının en çok bilinenleri mide kelepçesi ile tüp mide ameliyatı uygulamalarıdır. Bunların yanında, mide balonu gibi cerrahi olmayan teknik de obezite tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

http://www.ozdenavci.com/tup-mide-sleeve-gastrektomi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir