İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yumurtalık Kistleri Hamilelik İçin Engel midir

Pek çok kadın, hayatının bir döneminde yumurtalık kisti ile karşılaşabilir. Bu kistlerin çoğu tedavi gerektirmez. Ancak bir kısmının da vaktinde tespit edilerek tedavisinin yapılması gerekir.

Yumurtalık Kistleri Nasıl Meydana Gelir?

Yumurtalık kistleri, genellikle hormonal düzensizlikler sebebiyle meydana gelir. Kadınların adet dönemlerinde 3-4 cm boya ulaşan folikül kistler meydana gelir. Zamanı geldiğinde, bu kistler çatlar ve yumurtlama olur. Bazen bu kistler çatlamayarak, büyümesini sürdürür. Böylece sık sık karşılaşılan over kistler oluşur. Bu kistler, genellikle jinekolojik ultrason ile tespit edilirler.

Yumurtalık Kistleri Nasıl Belirti Gösterirler?

Bu kistlerin belirtileri genel olarak; adet düzensizliği, adet görmeme, karında ve göğüslerde şişkinlik, kasıkta ağrı, cinsel ilişki sırasında ve adet dönemlerinde yoğun ağrı hissederek ortaya çıkabilir. Eğer bu kistler büyük boyutlarda ise patlayabilir ve ani şiddetli kasık ağrısı şeklinde kendini gösterebilir.

Kistlerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kistlerin çoğu, ilaç tedavisi ya da ameliyata gerek olmadan birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolur. Eğer kistler kaybolmazsa, doktor tarafından doğum kontrol hapı tedavisi uygulanabilir. Kistlerin boyları 9-10 cm’e ulaşmışsa, menopoz döneminde ya da çocuklukta ortaya çıkmışsa, ultrason veya kan tahlillerinde kötü huylu denilebilecek bulgular veriyorsa, tedaviye rağmen büyümeye devam ediyorsa, ameliyat edilmelidirler.

Yumurtalık Kistleri Hamilelik İçin Engel midir?

Yumurtalık kistleri genellikle kadınların hamile kalması için olumsuz bir durum oluşturmazlar. Kist varken, hamile kalmak olasıdır. Ancak zararsız kistler ameliyatla alınırsa, sağlıklı bir hamilelik geçirmek zor olabilir. Bunu sebebi ameliyat esnasında rahime uygulanan dikişlerdir. Hamile kalındığı takdirde, rahimin büyümesiyle dikişler açılabilir ve bu durum düşük doğum yapmaya sebep olabilir. Bu sebeple zararsız kistler, özellikle hamile kalma düşüncesi olan kadınlarda ameliyat edilmemelidir.

Ancak nadir görülen çikolata kistleri için durum farklıdır. Bu kistler hamileliğe engel teşkil edebilir. Bu özellik çikolata kistlerinin diğer dokulara yapışık olmasından kaynaklanır. Böyle durumlarda kişinin hamile kalmak için bir doktora danışarak tedavi görmesi uygun olacaktır. 

Kistlerin İyi Huylu Olup Olmadığı Nasıl Tespit Edilir?

Doktor muayenesi, ultrason ya da kan testi ile tespit edilebilir. Kan değerlerinde, CA-125 gibi rakamlar yüksek ise bu durum tümör belirtisi olabilir. Ultrasonda kistlerin 10 cm ve üzerinde olması, kist yüzeyinde bozukluklar görülmesi, diğer dokulara yapışık olması gibi durumlar, tehlikeli olabilmektedir.

Kistlerin takibi hiçbir zaman aksatılmamalı, kistler iyi huylu olsa bile, 6 ayda bir doktor kontrolüne gidilmelidir. Erken teşhisin hayat kurtardığı unutulmamalıdır.

Sağlıkla kalın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir